Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
01
01
Stara zniszczona, przemodlona synagoga przypomina o świetności Raszkowa, bowiem mieszkali tu obok siebie Polacy, Mołdawianie, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie.
02
02
I znów zachwycił mnie człowiek w swej prostej i czystej egzystencji. Radość ze wspólnego spotkania malowała w mej duszy mistyczne barwy, obrazy, których wcześniej nie widziałem i nie przeżywałem.
03
03
To tutaj w Raszkowie, Natalia Siniawska-Krzyżanowska rozpoczęła swoje bezinteresowne, ideowe działania na rzecz powrotu Polaków do swoich korzeni, kultury, tradycji.
04
04
Jeśli chcesz powrócić do Życia, odwiedź Raszków, gdzie Dniestr w cichym kanionie zapisuje historię dobrze nam znaną. Poczuj jak bije serce ludzi tam mieszkających, ich radość z autentycznego spotkania z drugim człowiekiem.

Strona główna

Idea powstania Domu Polskiego

Drukuj

Idea powstania Domu Polskiego w Raszkowie

Republika Naddniestrzańska
Inicjatywa społeczna

 

    Dom Polski w Raszkowie będzie spełniał rolę powrotu naszych rodaków do korzeni w Raszkowie, Slobodzie Raszków,
oraz jednoczył wszystkich ludzi innej narodowości tam mieszkających, poprzez kulturę, sztukę ukazując uniwersalny świat wartości.
    Pragniemy sięgnąć do XVII wiecznej historii Raszkowa, gdzie ówczesne miasto szczyciło się wielokulturowością, bowiem mieszkali tu w zgodzie Żydzi, Ormianie, Rosjanie, Ukraińcy, Mołdawianie i Polacy.
    Do Naszego Domu będzie mógł przybyć każdy wędrowiec niezależnie od pochodzenia.
    Otwierając Dom Polski w sienkiewiczowskim Raszkowie damy początek wielokulturowym i wielopłaszczyznowym spotkaniom z człowiekiem, jego kulturą, sztuką i tradycją.
    Nasza historia, stara historia, rozpoczyna się od nowa, odkrywając nam nieznane ludzkie istnienia przesiąknięte tęsknotą za ziemią Ojczystą.


Natalia Syniawska-Krzyżanowska
Marek Pantuła

Copyright 2020 Idea powstania Domu Polskiego.
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free